Fuld returret

14 dages fortrydelsesret

Fri fragt

v/ min. kr. 750 pr. ordre

Stor fysisk butik

Motorvej E45 - Afkørsel 33

+400 Anmeldelser

Se dem her

Ferie med børn? - Kreative idéer og underholdning til rejsen, destinationen og regnvejrsdage

Når du planlægger ferie med børn eller børnebørn, er der mange praktiske ting at tage højde for, når man gerne sikre, at hele familien får en god ferieoplevelse – med plads til både afslapning, kvalitetstid og sjove aktiviteter for børnene (og også gerne sig selv). Det kan derfor være en god idé at forberede underholdning til transporttiden, regnvejrsdage og de stille stunder mellem udflugter. Her er det oplagt at finde alternativer til skærmtid, som engagerer børnene på en kreativ og nærværende måde, og enten er noget man kan sidde med hver for sig eller man kan være sammen om.

En god løsning er at pakke en lille taske med kreativt grej, som kan være jeres krea-taske fyldt med muligheder. Med en krea-taske ved hånden har I altid adgang til sjove og enkle aktiviteter, der passer til både bilen, flyet, færgen eller feriestedet. Det kan være alt fra farver og papir til små DIY-sæt, der indbyder til leg og fordybelse – både indendørs og udendørs. Det kan gøres for få penge, afhængig af jeres ønsker til mændge og type af materialer. Så kig videre her, så har vi inspiration til kreativitet man kan lave på farten og ferien. 

 

Tænk Gavlhuset med ind i ferieplanlægningen☀️

Gavlhuset ligger lige ved motorvejen afkørsel 33 ved Haverslev i et knudepunkt for mange ferierejsende, og er det perfekte sted til en pause på E45 uanset hvor man er på vej hen. Derfor møder vi også mange kunder der lige skal strække ben og gå på opdagelse efter der er tanket op på strøm, benzin og mad rundt omkring os. Du og I er også meget velkomne til at tænke os ind som et pitstop, hvor der kan tankes op med inspiration, ideer og materialer til kreativ hygge. 

Sådan kan du bruge kreative materialer til ferien med børn

Kuffert fyldt med krea-materialer man kan tage med på feriePak en krea-kuffert eller taske i fællesskab

Som fælles forberedelse til ferien, så børnene også kan blive involveret på deres præmisser i planlægningen, kan I sammen lave jeres krea-taske eller -kuffert, så snakken allerede kan starte der om transporten, stedet og hvad man skal opleve, og hvordan man kan tænke kreativitet ind i det. 

Tegnet kort over ens rejse man kan flytte sig selv og placere landespecifikke objekter påBrug også hænderne og øjnene til at tale om turen

Find et gratis eller gammel kort, hvor I kan tegne og klistre ovenpå, når I skal snakke om ruten, hvad man kan se og opleve, hvor holdes der pauser, og hvad kender man fra de forskellige lande. Man kan gøre det til et spil og en leg hvor man skal placere landespecifikke elementer. På billedet er kortet lamineret, så man kan flytte rundt på sine objekter med dobbeltklæbende tape på. 

Skeletpuslespil malet på stenSkab lege og underholdning med materialer fra feriedestinationen

Brug materialer I finder på ferien til at skabe lege, aktiviteter og spil. Find eksempelvis små sten og lav et puslespil med dem, som vist her på billedet hvor vi har lavet et simpelt skeletpuslespil. 

Fodaftryk i selvhærdende ler dyppet i sand med tekst påLav minder fra ferien på ferien

Mal, tegn eller form noget hvori man kan inddrage ting fra ferien - lav et fodaftryk i selvhærdende ler der er rullet i sand fra stranden I var på, find et blad eller blomst og lav et maleaftryk på papir, saml sten og skaller og tegn og mal på dem - mulighederne er mange, så det handler om hvor meget I vil slæbe med hjem igen. ;-)

 

Overvejelser inden man pakker tasken med krea til ferien

  • Man skal først og fremmest være realistisk: Har dine børn tendens til køresyge, så er det ikke sikkert at det er en god ide med at skulle kigge ned i noget med dyb koncentration. Så kan kreativiten gemmes til når man har strække-ben pauser eller man rejser med færge eller fly. 

  • Tænk i få materialer med mange muligheder: Bitte små dele, ting der skal limes, drysses eller på snor vil give mere hovedpine end hygge uanset om det er i bil, fly eller færge. Farvekridt og bøger/hæfter, større materialer som piberensere, dukkestrik og klistermærker er bare nemt at håndtere for stort set alle og er meget nemmere at finde hvis de bliver tabt. 

  • Det er ikke al kreativ leg og projekter som egner sig til transport, på grund af manglende bordplads, man er fastlåst ved en givet plads eller sikkerhed. Hvis man ikke ønsker tuschstreger og krea-uheld så lad være med at have det tilgængeligt, så man ikke hele tiden skal holde øje og sige nej. Vælg de aktiviteter der giver mening for jer og børnenes alder og motorik. 

 

Derudover er der særlige forhold for følgende: 

 

Særligt for bil🚗

Som med alt andet der vedrører transport i bil, så er det vigtigste at indtænke sikkerhed og at sørge for at den der kører bilen ikke bliver distraheret fra at holde øjnene på vejen og hænderne på rettet. Derfor er vores forslag til kreativitet i bilen tænkt sådan at det kan gøres selv for den pågældende aldersgruppe og at det er uden sakse eller andre skarpe eller hårde redskaber, der kan være farlige ved hårde opbremsninger, bump og rystelser. 

 

Særligt for fly✈️

Man er nok helt vant til og med på hvad man må og ikke må have med i håndbagagen til flyveturen, så alle skarpe genstande og væsker på mere end 100ml som udgangspunkt ikke skal deri. Der er dog mulighed for at have saks med hvis den måler maks 6 cm, målt fra skrue til spidsen af saksen, så visse børnesakse nok kunne komme med. Disse skal vises synligt i en bakke gennem sikkerhedskontrollen. Spidse trådsakse og trådcutters går dog ikke. For en sikkerheds skyld, så man ikke mister sine værktøjer inden man overhovedet er kommet afsted, så hav ting klippet ud på forhånd eller gem klippe- og skæreprojekter til destinationen og pak sakse i det indcheckede bagage.

 

Inspiration til kreativitet på farten når man har sikkerhedssele på og ikke meget plads!

Hos Gavlhuset finder du masser af inspiration til kreative aktiviteter for børn på ferie – uanset om I skal bo i telt, hytte, sommerhus eller hotel. Vores idéer er nemme at gå til og kræver ikke meget plads, så de er perfekte til feriebagagen og spontane hyggestunder. I sektionen under er vist vores produkter og materialer I kan hygge jer med på rejsen med vejledende aldersanbefaling - I kender selvfølgelig bedst selv jeres børn og børnebørn og hvor langt de er motorisk til at kunne styre de forskellige materialer selv og med hjælp fra en voksen. 

farvede piberensere til kreahygge i bilenBørn + 3 år: Farverige piberensere

Piberensere er nemme at forme til skøre dyr, armbånd eller figurer man kan lege med, og så sviner de ikke og har en størrelse så de er nemme at finde hvis de tabes. 

Malebøger og farver til små børn på ferienBørn + 4 år: Farvekridt og malebog

En klassiker er malebøger, og hvis børnene stadig lige skal lære hvilket underlag man på tegne på så er farvekridt og blyanter heldigvis ofte nemme at tørre af og kan ikke farve på tekstiler, som udgangspunkt. Farvekridt har jo desuden den fordel at de ikke skal spidses som farveblyanter.

Tre klistermærkebøger til børn man kan have med på ferieBørn + 4 år: Klistermærkebog

Klistermærker kan være dejligt nemme at få meget ud af. Hvis man gerne vil undgå klistermærker over hele bilen, kan man have gamle billedbøger med, måske fra genbrugsbutikken, som klistermærkerne kan skabe nye eventyr i, eller så findes der selvfølgelig også klistermærkebøger med motiver i som hører sammen. 

Malebøger og tuscher til større børn på ferienBørn +7 år: Malebog og tuscher

Når børnene er lidt større kan de godt styre tuscher til en malebog. Man kan sørge for lige at have noget underlag, måske en bog eller tyk papplade, som kan bruges som lille bord på lårerne. 

tegnelege på ferienBørn + 7 år: Fritegning og tegnelege

Man kan også have en helt blank tegneblok med, måske endda til alle passagerer, hvor man kan have tegnelege på køreturen: tegn noget du ser, tegn noget vi skal gætte du har set, tegn noget fra destinationen, eller bare helt fri tegneri. 

fold papir i bilen på ferienBørn +7 år år: Papirfoldning og origami

Det er selvfølgelig til de meget motorisk stærke fingre, men origami og papirfoldning kan være rigtig hygge fingerbeskæftigelse. Man kan se videoer eller låne bøger med inspiration og guides, eller man kan folde lige det man vil. En klassiker som "nipnapperen" er også sjov, og kan også bruges til leg i bilen. 

Dukkestrik og garn til fingerstrikBørn + 7 år: Fingerstrik og dukkestrik

En dejlig simpel og hyggelig beskæftigelse, lige som dem der hækler og strikker, så er fingerstrik og dukkestrik den supernemme og børnevenlige version. Man kan "strikke" snorer til halskæder, armbånd eller pynt og praktisk til destinationen, eksempelvis nogle snorer man kan hænge noget op med i teltet. 

Tre typer bøger og hæfter man kan dekorere og tegne iBørn + 10 år: Lav en rejsedagbog

Et projekt der kan forsætte og tages op løbende gennem ferien, hvor man kan skrive og tegne oplevelser ind, indsætte billetter, klistermærker eller ting fra turerne, så man til slut står med en fantastisk samling af sine ferieminder man kan kigge tilbage på, og lave et afsnit eller helt ny bog for hver ferie. Pynt forsiden og gør den personlig for jer og ferien. 

 

Liste over andre muligheder for kreativ underholdning til transporten: 

  • Magisk malebog med vandpen: Pennen fyldes med vand, så det er kontrolleret i den, og så kan børne male løs og se farverne tone frem når de hvide områder fugtes med vand. 

  • Vinduesklistermærker: Klistermærker der nemt kan tages af og på igen, som kan sidde på passagerruderne, hvor børnene kan lave fortællinger med klistermærkerne ud fra det man kører forbi

  • Har du ideer? Så skriv endelig til os på kontakt@gavlhuset.dk så det kan inspirere andre! 

Inspiration til krea på feriedestinationen

Når I er fremme ved jeres feriedestination kan der være brug for en rolig stund, hvor man kan bearbejde alle de indtryk man har fået fra dagens udflugter, transporttiden eller også bare hvis vejret kalder mere på krea-hygge end strandtur, så er mulighederne også mange. Man kan selvfølgelig bruge de ting man også havde med på køreturen og transporten, men nogle ting passer bedre til at kunne sidde ved et ikke rystende bord, mere plads, og ting der er hyggelige at lave i ro og mag, hvor alle kan være med. 

 

Brug selvhærdende ler til aftryk på ferienSelvhærdende ler til figurer og aftryk

Modellering kan så meget, og man kan både bruge det til at lave pynt og dekoration med figurer og aftryk, men man kan jo også bruge det til at lave små skåle og fade til at holde styr på tingene. Tørretiden er 1-2 dage afhængig af størrelsen på det formede, og så kan de tegnes og males på stort set al slags tusch og maling (måske ikke lige vandmaling). Vil man sikre det ekstra kan man have lidt klarlak med sig som kan males på. Husk at hvis det skal bruges til at have fødevarer på sig, skal en særlig lak bruges. 

stentegning og stentuscherMal sten og lav spil og pynt

Stenmaling er en hyggelig aktivitet, hvor man kan finde sten på turerne, stranden eller bare rundt omkring, og ved at give dem øjne og mund, et flot mønster eller farve kan stenene få nyt liv og funktion - det kan være "dørskiltet" på campingpladsen så vennerne fra legepladsen kan finde en, spillebrikker til et stort kryds-og-bolle eller hjemmelavede spil og lege. 

Mal lys til jeres ferieDekorer LED-lys til hyggen

En fælles aktivitet der kan være hyggelig og praktisk er at man kan tage LED-stearinlys med, som er fantastisk smarte fordi, 1. De kan bruges igen og igen, 2. De er gode i telt og campingvogn i forhold til ikke at være åben ild, 3. De påvirker ikke indeklimaet som almindelige stearinlys. Så med dem kan man male og dekorere på siderne, og man kan lave sit eget lysophæng med garn og knuder. 

male på ferienMal hvad du har oplevet

At male er jo en klassiker indenfor hygge og krea, og er nemt at tage med sig. Mal landskaberne fra feriedestinationen, mal objekter og små detaljer. Man må gerne tænke at det er nemt og simpelt, og bare hurtigt få noget fra hånden, så man kan få nogle små succesoplevelser der kan få kreativiteten til at flyde. 

 

Se vores store udvalg i krea her

Og ræk endelig ud til os hvis I har brug for vejledning og råd til valg af materialer eller andet. 

 

Og så selvfølgelig: 

God ferie!